پاسخ به سوالات شما در خصوص تورها و هتل های تایلند، با ما تماس بگیرید، گروه تورهای ویرگول

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت

پوکت جزیره ای واقع در شبه جزیره ی جنوبی تایلند است. پوکت بزرگترین جزیره ی تایلند است که در سواحل شرقی دریای آندامان واقع شده است. پوکت جزیره ای سر سبز است و بلندترین قله ی آن ۵۲۹ متر ارتفاع دارد. جزیره پوکت در ۲۵۰ کیلومتری جنوب بانکوک واقع شده است. پوکت به خاطر آب و هوای خوب و سواحل زیبایی که دارد یک مقصد توریستی محبوب در جهان می باشد و همواره در این شهر تور تایلند و تور پوکت در حال برگزاری است. هتل های زیادی در این جزیره ساخته شده است و گردشگران زیادی از این شهر بازدید می کنند. مکان های دیدنی و تفریحی بسیاری در این جزیره برای هر گردشگری با هر سلیقه ای وجود دارد. جزیره فی فی و کرابی از مکان های دیدنی در نزدیکی پوکت هستند. پوکت از جزایری در تایلند است که مقصد شماره یک تایلند محسوب می شود. متاسفانه این جزیره در سونامی سال ۲۰۰۴ آسیب زیادی دید و افراد زیادی در این جزیره جان خود را از دست دادند و افراد زیادی بی خانمان شدند. خوشبختانه امروزه این جزیره در حال بازسازی است. با مطلب آب و هوای پوکت تایلند با ما همراه باشید.

همچنین لیستی از بهترین دیدنی های پوکت را در این مطلب به شما معرفی کرده ایم. لطفا این مطلب را هم مطالعه کنید.

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت

 • عرض جغرافیایی: ۷°۵۳’N
 • طول جغرافیایی: ۹۸°۲۴’E
 • ارتفاع: ۴ متر (۱۲ فوت)

این جزیره در نزدیکی استوا واقع شده و این امر باعث می شود شرایط و دمای هوای پوکت خیلی متغیر نباشد. هوای پوکت در بیشتر روزهای سال گرم است و همین مسئله پوکت را به یک مقصد گردشگری تبدیل کرده است و باعث شده گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این منطقه بیایند.

شرایط آب و هوای پوکت به سه فصل مختلف تقسیم می شود:

 • آب و هوای گرم
 • آب و هوای مرطوب
 • آب و هوای خنک

فصل بارندگی از ماه می آغاز می شود و تا اکتبر ادامه دارد و میانگین بارش در هر ماه ۱۰۰ میلی متر است و در ماه سپتامبر به بیشترین میزان و ۴۰۰ میلی متر می رسد. بعد از جریان های موسمی ار ماه نوامبر تا فوریه فصل خنک شروع می شود و فصل گرم از مارس تا می است.

مارس گرم ترین ماه سال است و میانگین دمای هوا در گرم ترین زمان ۳۴ درجه و در خنک ترین ساعات بین ۲۳ تا ۲۹ درجه می باشد. خنک ترین ماه سال ژانویه است و میانگین دمای هوا در گرم ترین ساعات ۲۷ درجه و در خنک ترین زمان ۲۲ درجه می باشد. میانگین دمای هوا چندان متغیر نیست و در ماه های مختلف بین ۲ تا ۴ درجه سانتی گراد تغییر می کند.

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت

میزان بارش باران با تواجه به فصل موسمی تغییر می کند. میانگین بارش از ۳۰ میلی متر در ماه سپتامبر تا ۴۰ میلی متر در سپتامبر متغیر است. در طول فصل باران های موسمی، مه تا اکتبر، به طور میانگین بین ۱۸ تا ۲۳ روز در ماه هوا بارانی است. جریان های موسمی از غرب وارد پوکت می شوند. بیشترین میزان بارش در آغاز این فصل و در پایان آن اتفاق می افتد. میانگین بارش در اواسط این فصل ۲۸۰ میلی متر است. میزان رطوبت هم در طول این فصل افزایش پیدا می کند و میانگین رطوبت هوا ۷۵% تا ۹۰% در ماه اکتبر متغیر است.

در طول ماه های خشک فقط ۳ تا ۵ روز در ماه هوا مرطوب است و میانگین بارش ۳۰ تا ۴۰ میلی متر است و هر چه به فصل مرطوب نزدیک تر می شویم میزان بارش و رطوبت هوا تغییر افزایش پیدا می کند. نوامبر تا فوریه بهترین فصل ها در این منطقه هستند و رطوبت هوا هم در این زمان کم است. فصل گرم با ماه مارس آغاز می شود و دمای هوا تا ۳۰ درجه می رسد. میانگین رطوبت هوا هم افزایش پیدا می کند و شرایط آب و هوایی آماده ی بارش ها و طوفان های آوریل می شود.

 • میانگین دمای هوا سالانه ۲۸.۱ درجه سلسیوس (۸۲.۶ درجه فارنهایت) است.
 • میانگین دمای ماهانه تا ۲.۲ درجه (۴ درجه فارنهایت) متغیر است. این نشان دهنده الگوی آب و هوایی قاره ای بیش از حد اقیانوسی است.
 • میانگین بارش سالانه ۲۳۱۸ میلیمتر (۹۱.۳ اینچ) که برابر با ۲۳۱۸ لیتر بر متر مکعب است.

ساعات تابش آفتاب در روز بین ۷ تا ۹ ساعت متغیر است. در فصل پاییز در طول آفتاب حدود ۷ ساعت و در فصل تابستان ۹ ساعت می تابد. میانگین دمای آب دریا هم در فصول مختلف متغیر است. در ماه های زمستان، دسامبر تا ژانویه، میانگین کمترین دمای آب ۲۸ درجه می باشد که هنوز دمای مناسبی برای انجام ورزش ها و تفریحات آبی است و در فصل تابستان به ۳۰ درجه می رسد.

در طول سال روزهای مه آلود هم در این جزیره اتفاق می افتد. در طول فصل گرم شاید فقط یک روز اما در دسامبر و مارس بین ۵ تا ۸ روز درماه هوا مه آلود خواهد بود.

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت

آب و هوای پوکت در فصل موسمی (مه تا اکتبر)

گرمای هوا در ماه مه باعث ورود جریان مرطوب از سمت جنوب غرب و از فراز اقیانوس هند می شود که باعث بارش باران در تایلند و دیگر مناطق جنوب شرقی آسیا می شود. پوکت در جنوب غربی تایلند واقع شده و یکی از اولین مناطقی است که بارش این باران ها را تجربه می کند. در طول فصل موسمی رطوبت هوا افزایش پیدا می کند. میانگین بارش ماهانه در این فصل ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی متر است. در ماه های ژوئن ، جولای تا آگوست میانگین بارش بارانه ۲۸۰ میلی متر می شود. هوا در طول فصل موسمی گرم است. میانگین دمای هوا بین ۲۸ تا ۲۹ درجه سانتی گراد می باشد. دمای هوا درگرم ترین ساعت به ۳۱ درجه و در خنک ترین ساعات به ۲۵ درجه سانتی گراد می رسد و رطوبت بالا تحمل این گرما را کمی سخت می کند.

در این زمان از سال سواحل خلوت تر و قیمت ها ارزان تر هستند. بارش باران های شدید معمولا کوتاه مدت است و بعد از بلا فاصله آفتاب می تابد. در ماه های جولای و آگوست گردشگران زیادی از اروپا برای گذراندن تعطیلات تابستانی و هم چنین از استرالیا برای فرار از آب و هوای زمستان به این منطقه می آیند.

در این لینک می توانید مفصلا در خصوص آب و هوای تایلند اطلاعات کسب بفرمایید.

آب و هوای پوکت در نوامبر تا فوریه

این زمان از سال دارای بهترین شرایط آب و هوایی و بیشترین گردشگر است. بادهای جنوب غربی که جریان های موسمی را همراه دارند بر می گردند و هوای خنک تر و خشک تر از شمال شرق وارد می شود. دمای هوا در این فصل از سال بین ۲۳ تا ۳۰ درجه ساتی گراد است و میزان رطوبت هم کاهش پیدا می کند و در ماه فوریه به ۵۸% می رسد. دسامبر خنک ترین ماه سال است و میانگین دمای هوا ۲۷ درجه است و میانگین بارش ماهانه ۳۰ میلی متر است.

آب و هوای پوکت در مارس تا مه

در این هوا خیلی گرم می شود و میانگین دمای هوا تا ۳۴ درجه سانتی گراد می رسد. گرمای قبل از شروع فصل موسمی در ماه مه آشکار می شود. هوا در این زمان از سال مرطوب نیست و بیشتر روزها آسمان آبی است. دمای هوا تا ۳۰ درجه می رسد و تحمل گرما برای برخی سخت می شود. در ماه آوریل معمولا رعد و برق ها شروع می شود.

مشاهده وضیعت هواشناسی پوکت

از طریق این لینک می توانید از وضعیت جوی پوکت مطلع شوید.

http://persian.euronews.com/weather/asia/thailand/phuket/

مطالب مرتبط با آب و هوای پوکت

با ما تماس بگیرید

 • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 22228581-021

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

 • هتل لونار پاتونگ پوکت

  هتل لونار پاتونگ پوکت

  هتل لونار پاتونگ پوکت The Lunar Patong ، جز هتل های ۴ ستاره پوکت است. با ۶ دقیقه پیاده روی می توان به ساحل رسید. از امکانات هتل می توان به یک استخر در فضای باز مشرف به منظره ی زیبای کوه، رستوران با انواع غذاهای لذیذ و پارکینگ اختصاصی اشاره کرد. خدمات ترانسفر رایگان […]

 • هتل نچرال ریزورت پوکت

  هتل نچرال ریزورت پوکت

  هتل نچرال ریزورت پوکت The Natural Resort ، جز هتل های ۳ ستاره پوکت است. این اقامتگاه زیبا توسط درختان گرمسیری احاطه شده است و با ۸ دقیقه پیاده روی می توان به ساحل رسید و از ساحل پاتونگ فقط ۵ دقیقه فاصله دارد. از امکانات هتل می توان به استخر در فضای باز، رستوران […]