پاسخ به سوالات شما در خصوص تورها و هتل های تایلند، با ما تماس بگیرید، گروه تورهای ویرگول

آب و هوای تایلند

آب و هوای تایلند

تایلند در ۶ درجه ی شمالی و ۲۰ درجه ی جنوبی در شرق آسیا واقع شده است. تایلند در غرب لائوس و کامبوج و در شرق برمه واقع شده است. تایلند دارای آب و هوایی گرمسیری است و در شمال آن معمولا بادهای موسمی می ورزد. تور تایلند همیشه مورد توجه هموطنان عزیز ما بوده و هست. با آب و هوای تایلند آشنا شوید.

آب و هوای تایلند - جزیره پوکت

آب و هوای تایلند – جزیره پوکت

در سال های اخیر بعد از ویران شدن بخش های اعظمی از کشور بعد از سونامی سال ۲۰۰۴ دقت و تمرکز بیشتری بر شرایط آب و هوایی این کشور می شود. در آن حادثه ۸۴۵۷ نفر فوت شدند و ۴۴۹۹ نفر گم شدند و حدود ۸۵۰۰ نفر مجروح شدند. یکی از محبوب ترین مقصدهای تورستی تایلند، پوکت در ان حادثه آسیب زیادی دید و امروزه هم همچنان بازسازی مناطق آسیب دیده ادامه دارد.
خوشبختانه پوکت نسبت به برخی دیگر از مناطق تایلند ارتفاع بالاتری دارد و در حادثه ی سونامی پوکت نسبت به مناطق با ارتفاع کمتر و مناطقی که دارای خانه های ییلاقی بودند آسیب کمتری دید. برخی از هتل های بتونی منطقه ی پوکت در سونامی آسیبی ندیدند.
به عنوان مثال Khao Lak که یکی از اقامتگاه های ساحلی است و در طول سال های اخیر محبوبیت زیادی کسب کرده در آن حادثه به شدت آسیب دید. در سال های آتی هم مطمئنا افراد زیادی بر اثر صدمات ناشی از آن حادثه و یا گسترش بیماری ها بعد از آن حادثه جان خود را از دست خواهند داد.
وقتی از مناطق ساحلی دور می شویم و به سمت شمال تایلند می رویم به مناطقی کوهستانی می رسیم که اصلا از حادثه ی سونامی آسیبی ندیده اند. همانطور که انتظار می رود ارتفاعات بالاتر تاثیر زیادی بر شرایط آب و هوا دارند. در ارتفاعات بارش بیشتر است و درجه حرارت هوا کمتر. بالاترین نقطه تایلند در شمال این کشور ۸۴۱۵ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. بیشتر مناطق شمالی تایلند را کوهستان و مناطق شرق و شمال شزق آن را زمین هایی هموار تشکیل داده اند.
رودخانه ی Chao Phraya در مرکز تایلند واقع شده و وجود آن باعث حاصلخیزی زمین های مناطق مرکزی شده است. این رودخانه به خلیج تایلند می ریزد.
جنوب تایلند و نواحی اطراف منطقه ی معروف پوکت شرایط و آب و هوایی استوایی دارد. پیشنهاد می کنیم تور پوکت را حتما امتحان کنید.

درجه حرارت هوا در طول سال به دلیل وجود سیستم های غالب موسمی در نواحی مرکزی و جنوبی تایلند تغییر چندانی نمی کند. بنابراین در حالی که دو فصل متفاوت خشک و مرطوب وجود دارد اما درجه حرارت هوا در این فصل ها چندان تفاوتی ندارد. با این حال وزش بادهای موسمی شمال شرقی در شمال باعث کاهش دمای بیشتری نسبت به نواحی جنوبی می شود.
به طور کلی دو سیستم موسمی اصلی _ جریان های موسمی شمال شرق و جنوب غرب _ که از تایلند عبور می کنند شرایط آب و هوایی این کشور را تعیین می کنند.

آب و هوای تایلند - جزیره فی فی

آب و هوای تایلند – جزیره فی فی

آب و هوای تایلند در جریان های موسمی جنوب غربی _ ماه می تا ماه اکتبر

جریان های موسمی جنوب غربی از ماه می تا اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر نقش مهمی در تعیین الگوی آب و هوایی تایلند دارند. این جریان ها که از سمت اقیانوس هند می وزند باعث ایجاد آب وهوایی گرم و مرطوب و ابری هستند. بیشترین میزان بارش سالانه به خصوص در شمال تایلند در این دوره اتفاق می افتد.
در طول این فصل مرطوب و بارانی ساعات تابش آفتاب به ۶ تا ۷ ساعت در روز کاهش پیدا می کند و هوا در بیشتر ساعات روز ابری و مه آلود است. از انجایی که درجه حرارت هوا در فصل زمستان به ویژه در جنوب و مرکز کشور کاهش چندانی ندارد ، تحمل این شرایط کمی سخت می شود. و از آنجایی که رطوبت هوا با درجه حرارت بالا همراه است همراه داشتن لباس های نخی و سبک یک ضرورت است.

آب و هوای تایلند در جریان های موسمی شمال شرق _ ماه نوامبر تا ماه آوریل

جریان های موسمی شمال شرق نسبت به جریان های موسمی جنوب غرب آب و هوای خشک تری به ارمغان می آورند. مزان رطوبت هوا و بارش بارن در این دوره کاهش پیدا می کند. دمای هوا هم در مناطق شمالی کاهش پیدا می کند.
در این دوره نواحی شمالی تایلند سردترین زمان خود را سپری می کنند. ژانویه سردترین ماه سال است که حداقل درجه حرارت هوا به ۱۳ درجه سانتی گراد و حداکثر درجه حرارت هوا به ۲۹ درجه سانتی گراد می رسد.
در شمال کشور بارش باران برای دو تا سه ماه ادامه دارد اما در جنوب تایلند با شروع وزش این بادها از اقیانوس آرام میزان بارش باران به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
به طور خلاصه، شمال تا جنوب این کشور از نظر آب و هوایی شرایط متفاوتی دارد. در واقع شمال دارای آب وهوایی موسمی با اندکی تغییرات در درجه حرارت در طول سال می باشد و جنوب تایلند دارای آب و هوایی استوایی گرمسیری در طول سال است و هرچه به سمت خط استوا نزدیک تر می شوید این شرایط بیشتر حاکم می شود.

آب و هوای تایلند - بانکوک

آب و هوای تایلند – بانکوک

بانکوک پایتخت تایلند است و در جنوب این کشور واقع شده است. تور تایلند و تور بانکوک همیشه در این شهر در جریان است. اگر شرایط این منطقه را با شرایط نواحی شمالی کشور مقایسه کنید میبینید که کاهش طول جغرافیایی در شرایط آب و هوایی تاثیر به سزایی داشته است.

درباره بانکوک و در خصوص آب و هوای بانکوک بیشتر بدانید.
پوکت بزرگترین جزیره ی تایلند است و از زمین هایی کوهستانی تشکیل شده است. رشته کوه های در سمت غرب جزیره و همچنینی از شمال تا جنوب آن امتداد یافته اند. سواحل غربی آن دارای برخی از زیباترین سواحل دنیا است در حالی که سواحل شرقی چندان زیبا نیستند. آب و هوای تایلند در این منظقه بسیار مناسب است.
در مرکز سواحل غربی پوکت یکی از محبوب ترین و شلوغ ترین سواحل آن یعنی پاتونگ واقع شده است.

 • پاتونگ یکی از نقاط مهم گردشگری در پوکت است.
 • شلوغ ترین و ارزان ترین مراکز خرید در پاتونگ هستند.

جزیره ی زیبا و شگفت انگیر Phi Phi که برای فیلم برداری فیلم The Beach استفاده شده هم در این منطقه می باشد. این جزیره بعد از سونامی آسیب زیادی دید اما امروزه به بهترین شکل بازسازی شده است. برخی از زیباترین سواحل ماسه ای دنیا در این جزیره هستند. این جزیره دارای آبی شفاف و فیروزه ای است و برای غواصی یک محل بسیار ایده آل است.

مشاهده وضیعت هواشناسی تایلند

از طریق این لینک می توانید از وضعیت جوی تایلند و آب و هوای تایلند مطلع شوید.

http://persian.euronews.com/weather/asia/thailand/

مطالب مرتبط با آب و هوای تایلند

با ما تماس بگیرید

 • پیشنهادات مناسبی برای خرید تور و رزرو هتل داریم.

تلفن تماس: 22228581-021

پیشنهاد می کنیم این مطالب را مطالعه کنید

 • قیمت بلیط و ویزای تایلند

  قیمت بلیط و ویزای تایلند

  آمار پرواز پوینت ماهان تایلند ( بانکوک )

 • هتل لونار پاتونگ پوکت

  هتل لونار پاتونگ پوکت

  هتل لونار پاتونگ پوکت The Lunar Patong ، جز هتل های ۴ ستاره پوکت است. با ۶ دقیقه پیاده روی می توان به ساحل رسید. از امکانات هتل می توان به یک استخر در فضای باز مشرف به منظره ی زیبای کوه، رستوران با انواع غذاهای لذیذ و پارکینگ اختصاصی اشاره کرد. خدمات ترانسفر رایگان […]